Dánsko – Aarhus

Pětice krnovských zápasníků, kteří jsou členy reprezentace, bojovala v minulém týdnu na dánských žíněnkách. V dánském Aarhusu se sešla evropská zápasnická špička, mezi kterou byli Ondřej Dadák, Roman Chalupa, Stanislav Berkovec, Ondřej Hilgert a Miroslav Vašinka. Nejlépe si vedl ve váze do 100 kg Ondřej Dadák, který vybojoval první místo (přestože váží pouhých 90 kg) a vybojoval čtyři vítězná utkání, přičemž v boji o prvenství porazil rumunského více mistra Evropy 2014 a to s naprostou bodovou převahou 10:2 (technické vítězství je rozdíl 8 bodů). Druhou zlatou medaili v kategorii kadetů domů dovezl ve váze do 85 kg Roman Chalupa. Roman dokonce zápasil i tři přátelské utkání ve vyšší věkové kategorii – s juniory. V nich porazil reprezentanta Dánska, LTU a prohrál po dramatickém utkání s německým závodníkem 10:8 na body. Stanislav Berkovec bojoval v kategorii juniorů ve váze do 74 kg a vedl si velmi dobře. Vybojoval tři vítězná utkání , pak utrpěl porážku s reprezentantem Dánska. Ve vyčerpávajícím boji o bronz provedl dva chvaty a tím si vytvořil dostatečný bodový náskok a poté už nedovolil svému soupeři, aby ho porazil. Domů si dovezl bronzovou medaili. Druhou bronzovou medaili přidal v kategorii kadetů Miroslav Vašinka ve váze do 46 kg. Mirek jako nejmladší účastník zatím sbírá zkušenosti a na tomto turnaji vybojoval dvě vítězství a jednou prohrál. Na nejméně populárním čtvrtém místě skončil ve váze kadetů do 76 kg Ondřej Hilger. Krnovští zápasníci pro tým české reprezentace vybojovali dvě první, dvě druhé a jedno čtvrté místo , což zásadně přispělo k prvenství ve družstvech.

Zápas řecko-římský

Řecko-římský zápas má své kořeny v antickém zápasu, který byl součástí starověkých olympijských her. Byl obnoven jako moderní sport v 19. století a stal se jedním z prvních sportů zahrnutých do programu moderních olympijských her v roce 1896. Název "řecko-římský" byl zvolen, aby odkazoval na ideu "klasického" zápasu z dob starověkého Řecka a Říma, ačkoli techniky používané v dnešním zápase nejsou přesně stejné jako v antice.

Řecko-římský zápas je oblíbený v mnoha zemích po celém světě, zejména v Evropě a Asii, a je známý pro svou fyzickou náročnost a technickou sofistikovanost.

Zápas ve volném stylu

Volný styl zápasu má své kořeny ve starověkých zápasnických tradicích různých kultur, ale v moderní podobě se vyvinul v 19. století, zejména v Anglii a Spojených státech. Tento styl zápasu byl inspirován různými tradičními formami, včetně anglického zápasu ("catch-as-catch-can"), kde neexistovala žádná omezení ohledně úchopů a technik.

Volný styl zápasu byl zařazen do programu olympijských her poprvé na olympijských hrách v roce 1904 v St. Louis, a od té doby se stal jedním z hlavních sportů na olympijských hrách. V současnosti je velmi populární v různých zemích, včetně Spojených států, Ruska, Íránu, Japonska a Indie.

Náš oddíl podporují

Image
Image