Mistrovství ČR v Třinci

V nově zrekonstruované třinecké hale se sešli zápasníci z celé české republiky, aby změřili své síly v boji o titul mistra ČR v kategorii juniorů a žáků. Krnovští zápasníci si vedli velmi dobře a z mistrovství si domů dovezli osm medailí, z toho čtyři tituly MISTR ČR, tři druhá místa a jedno třetí. 
V juniorské kategorii opět excelovalo trio Berkovec, Chalupa, Dadák, kteří vybojovali každý ve své váhové kategorii titul MIST ČR s naprostým přehledem. Potvrdili, i když o tom nikdo nepochybuje, že právem patří do české reprezentace. Každý z této trojice vyhrál všechny své utkání na technickou převahu, nebo lopatkové vítězství. Ondřej Dadák zápasil ve váze do 96 kg, Roman Chalupa ve váze do 84 kg a Stanislav Berkovec do 74 kg. Standa Berkovec v boji o zlato porazil svého oddílového kolegu Ondřeje Hilgerta, který si domů odvezl stříbrnou medaili ve váze do 74 kg juniorů. Miroslav Vašinka zápasil ve váze do 50 kg a vybojoval stříbrnou medaili. Za zmínku ještě stojí, že Dadák, Chalupa a Hilgert, ročník 1998 a Vašinka 1999 startovali ve vyšší věkové kategorii juniorů (kde jsou ročníky 97, 96 a 95) a přesto se prosadili.
V kategorii žáků si nejlépe vedl a titul MISTR ČR vybojoval Marek Pokuta ve váze do 76 kg. Předčasné finále proběhlo ve skupině, když se ve skupině potkal Marek Pokuta s Piskořem, který byl považován za favorita této váhy. Po těžkém boji Marek porazil svého soupeře z Vítkovic o dva body. Další boje proběhly již hladce a v boji o titul zvítězil na technickou převahu. Velmi pěkný výkon podal Jiří Dedek ve váhové kategorii do 85 kg a vybojoval stříbrnou medaili. Ve váze do 63 kg žáků, bojoval Radek Michna a byl milým překvapením, když v boji o bronz po patnácti sekundách ukončil utkání lopatkovým vítězstvím.

Zápas řecko-římský

Řecko-římský zápas má své kořeny v antickém zápasu, který byl součástí starověkých olympijských her. Byl obnoven jako moderní sport v 19. století a stal se jedním z prvních sportů zahrnutých do programu moderních olympijských her v roce 1896. Název "řecko-římský" byl zvolen, aby odkazoval na ideu "klasického" zápasu z dob starověkého Řecka a Říma, ačkoli techniky používané v dnešním zápase nejsou přesně stejné jako v antice.

Řecko-římský zápas je oblíbený v mnoha zemích po celém světě, zejména v Evropě a Asii, a je známý pro svou fyzickou náročnost a technickou sofistikovanost.

Zápas ve volném stylu

Volný styl zápasu má své kořeny ve starověkých zápasnických tradicích různých kultur, ale v moderní podobě se vyvinul v 19. století, zejména v Anglii a Spojených státech. Tento styl zápasu byl inspirován různými tradičními formami, včetně anglického zápasu ("catch-as-catch-can"), kde neexistovala žádná omezení ohledně úchopů a technik.

Volný styl zápasu byl zařazen do programu olympijských her poprvé na olympijských hrách v roce 1904 v St. Louis, a od té doby se stal jedním z hlavních sportů na olympijských hrách. V současnosti je velmi populární v různých zemích, včetně Spojených států, Ruska, Íránu, Japonska a Indie.

Náš oddíl podporují

Image
Image